Saçlı Bere Modeli Örülüşü

Saçlı Bere Modeli

Küçük kızlarınıza takacağınız şık ve sevimli bir bere modelidir. Kısa saçlı kızlarınıza saç varmış gibi görüntüsünü sağlayan bir bere modelidir. Zannediyoruz ki kızlarınız da çok beğenerek ve severek takacak bir model olacaktır.

Bere Modeli

Malzemeleri : 

  • kalın yün
  • tığ no 4.5mm
  • iğne
  • iplik
  • makas

Berenin Yapılış aşamaları :

 

Beremize başlarken ilk başta 5 zincir çekilir ve  kapatılır.Daha sonra  14 tane ikili trabzan yapılıp ve 2.nci sırada her ilmeğe bir  çift batarak 2li tranzan yapılır. 3.ncü sırada ise gelindiğinde  bir ilmeğe çift, iki ilmeğe ise tek batarak ikili trabzan yapılır. Daha sonra aralarda arttırarak 60 ilmek olana kadar toplam olarak  10 sıra örülür. Her ilmeğe tek batarak 2 sıra sıkı iğne yapılır ve  bere tamamlanmış olur.

Çiçek için :  Mavi yün iple  12 zincir çekilir. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılıp. ve  4 zincir çekilip yukarı çıkılır. İlk ilmeğe ikili trabzan yapılır. Daha sonra  İkinci ilmeğe ikili trabzan yapılır. 2 zincir çekilir ve  aynı ilmeğe tekrar 2’li trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ederek örülür. 3.ncü sıraya gelindiğinde ise  her 2 zincir çekilen yuvaya sıkı iğne, 2 tane ikili trabzan 2 tane üçlü trabzan, tekrar 2 tane ikili trabzan ve sık iğne yaparak bitirilir. Sıra sonuna kadar böyle örülüp bitirilir. Kıvırarak elle  dikilir. Ortasına beyaz yün iple  resimde görüldüğü gibi 5 yapraklı çiçek örülür ve  dikilir. Sarı yün iple Fransız düğümü yapılarak bitirilir.

Yapraklar için : Yeşil yünlü iple  10 zincir çekilir ve 1 sıkı iğne yapılır. Son ilmeğe gelene  kadar ikili trabzan yapılır. Sıkı iğne yapılarak yaprak tamamlanır. Yün ipi koparmadan 8 zincir çekilir,ve  aynı şekilde örülür. Son olarak da  Yaprak ve çiçek bereye dikilir ve bere tamamlanmış olur.

Saçlar için : Açık ve koyu sarı ipden  2.20 cm uzunluğunda kesilir. 2 açık 2 koyu sarı yünle birlikte orta noktasından ilmeğe saçak gibi bağlanır. Berenin tüm çerçevesine aralarda 1’er ilmek atlayarak saçlar tamamlanır. Örülüp kurdele yada toka ile  bağlanır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.