Havlu Kenarı Örnekleri

Mutfak Havlu Kenarı

Havlu kenarı da tıpkı lifler gibi çeyizlerin baş tacıdır. Çeyizlik ürünlerin başında gelen havlu kenarı örneklerinin de bir çok farklı çeşidi bulunur. Havlu kenarı örmek de oldukça basit bir iştir ancak örneğiniz de bu basitliği etkileyen başlıca faktördür.

Bazı havlu kenarlarını bir günde bitirebilirken bazılarıyla haftalarca uğraşabilirsiniz. Havlu kenarlarının en zoru her örgüde olduğu gibi iğne oyası modelleridir. İğne oyası havlu kenarının da en makbulüdür ki her gelin ve damat bohçasında en az iki adet iğne oyalı havlu kenarı bulunur.

Havlu kenarları konusunda da hanımlar çığır açarak havlu kenarlarını havluların ucuna işlemekle kalmayıp üzerine de işleyerek tamamlamıştır. Bu tip havlu kenarlarını da sizler için hazırladığım galeride görebilirsiniz.

Havlu kenarı hem görsel hem de kullanışlı bir oya türüdür. Havlunuz eskir yıpranır ancak havlu kenarınızı yıllarca kullanırsınız. Havlunuzdan havlu kenarınızı sökerek başka bir havluya diktiğinizde yepyeni bir havlu elde edebilirsiniz ki bu biz bayanların sıkça başvurduğu bir yöntemdir.

Biraz da havlu kenarı örneklerinin çeşitlerinden bahsetmek isterim.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri; İğne oyası az evvel de bahsettiğim gibi oyaların en meşakkatlisi ve en makbulüdür. İğne oyalı havlu kenarları hem zariftir hem de oldukça gösterişli ve ağır bir duruşu vardır. İğne oyası havlu kenarı örneklerini de galeride görebilirsiniz. Özellikle çeyizlik havlu kenarlarının büyük kısmı iğne oyasından oluşur.

Boncuklu Havlu Kenarı Örnekleri; Boncuklu havlu kenarları da çeyizlik havlu kenarları arasında sayılabilir. Aralara boncuk atarak süslenen havlu kenarı örnekleri oldukça gösterişli ve şık bir hal alır. Boncuklar, pullar, kurdeleler havlu kenarı örneklerinde sıkça kullanılan süsleme yöntemlerindendir. Bu örnekleri de galeride bulabilirsiniz.

Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri: Çeyizlik havlu kenarı örnekleri daha ağırdır ve çok daha kalın, gösterişlidir. İncecik bir havlu kenarını çeyizlik bir havlu kenarı olarak kullanmak bizim kültürümüz için pek de uygun değildir. Özellikle iğne oyalı ve boncuklu havlu kenarı örnekleri çeyizlik havluları süsleyen başlıca örneklerdir.

Sepetli Havlu Kenarı Örnekleri; Sepetli havlu kenarı örnekleri havlu kenarı örnek türleri arasında belki de en meşakkatli ve en gösterişlisidir. Çünkü; havlu kenarı örneği yalnızca havlu kenarının ucunda kalmakla yetinmeyip havlunun üzerine de işlenmek suretiyle kondurulur. Bu tip örnekleri de galeride bolca bulacaksınız.

Mutfak Havlu Kenarı Örnekleri; Mutfak havlu kenarları daha çok çilek, kiraz gibi meyve motiflerinden oluşturulmuş örneklerdir ve ipiniz de dantel ipi değil yün ince iplerdir. Bunun sebebi de mutfakta havlunun daha ağır kirlere maruz kalması ve dantel ipinden bu tip kirlerin kolay çıkmamasıdır. Bu yüzden siz de mutfak havlunuz için yünlü ipleri tercih edebilir ve kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.